Rejestracja:
33 815 24 32
33 815 38 25

 

 

Komunikat o błędzie

Notice: Undefined offset: 1 w counter_get_browser() (linia 70 z /home/dorczar/domains/sgzozjasienica.pl/public_html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

NOWE ZASADY OBOWIĄZKOWEJ KWARANTANNY

 
15.12.2021 w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia zasady dotyczące kwarantanny dla współmieszkańców (domowników) osób zakażonych SARS-CoV-2 przebywających w izolacji. Od tego dnia osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 jest obowiązana poddać się kwarantannie od dnia uzyskania przez osobę zakażoną pozytywnego wyniku testu niezależnie od wcześniejszego szczepienia lub statusu ozdrowieńca. Kwarantanna nakładana jest automatycznie z mocy prawa na wszystkich domowników zamieszkujących razem z osobą chorą na COVID-19 i trwa do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby z dodatnim wynikiem badania.
 
Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy mogą zostać zwolnione z obowiązkowej kwarantanny domowników pod warunkiem uzyskania ujemnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku COVID-19. Test powinien być wykonany po stwierdzeniu zakażenia SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe.
 
Rozporządzenie nie określa, kto powinien zlecić test dla domowników w takiej sytuacji ani nie podaje dokładnego czasu, w którym należy wykonać badanie.
 
Na stronie Domowej Opieki Medycznej gov.pl udostępniono formularz umożliwiający samodzielne zapisanie się na test domownika osoby zakażonej SARS-CoV- 2: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa-sars-cov-2... Na stronie formularza Ministerstwo Zdrowia informuje, że na test należy zgłosić się po otrzymaniu pozytywnego wyniku przez domownika. Badanie wykonane w tym samym dniu, w którym domownik uzyskał wynik pozytywny, nie zwalnia z kwarantanny. Zgodnie z opublikowanymi informacjami przez formularz nie można zamówić karetki wymazowej, a zlecenie na test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić każdy lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) oraz Nocnej Pomocy Lekarskiej.
 
Zasady kwarantanny domowników, którzy nie są zaszczepieni i nie mają statusu ozdrowieńca nie zmieniły się: jej skrócenie jest możliwe pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu molekularnego przez osobę odbywającą taką kwarantannę, wykonanego nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji osoby chorej zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe.
 
Pełna treść rozporządzenia:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002311/O/D2021231...

Statystyki odwiedzin

  • Licznik odwiedzin743,481
    01/22/2022 - 15:35